Delicious facebook RSS ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی PDF
کد خبر : 19862
تاریخ انتشار : 21 آذر 1391 10:26
تعداد بازدید : 2978

جنبش نرم افزاری در عصر مدیریت بردانایی

عادل صادقی کارشناس ارشد مدیریت سیستم: در مقاله "جنبش نرم افزاری در عصر مدیریت بردانایی" به چالش ها و فرصت های تازه در برابر سازمان ها و مدیریت آنها پرداخته است


عادل صادقی کارشناس ارشد مدیریت سیستم در مقاله" جنبش نرم افزاری در عصر مدیریت بردانایی" به چالش ها و فرصت های تازه در برابر سازمان ها و مدیریت آنها پرداخته است

"تلاش جدی برای تولید علم و دانش، وظیفه تاریخی نخبگان ،علما و محققان کشور است" مقام معظم رهبری دام ظله

در طی چهار دهه گذشته شاهد دگرگونی های نیرومند، فراگیر و تغییرات عمده اجتماعی و اقتصادی بوده ایم که از آن جمله می توان به حرکت کشورهای جنوبی و اروپای شرقی به سوی اقتصاد بازار آزاد، انقلاب در فناوری و ارائه خدمات بر پایه  دانش و اطلاعات نام برد .

پیامد این دگرگونی ها چالش ها و فرصت های تازه ای را در برابر سازمان ها و مدیریت آنها موجب شده است و مدیران، نیروی انسانی و روابط کاری تازه ای را طلب می کند. پیش بینی لیویت Leawitt و ویسلرVhislerدر مورد سازمان ها در  سال 1958 در نتیجه It  ، اکنون تحقق یافته است (لوکاس، سازمان های تکنولوِژی محور)

و یک مدیر استراتژیست کسی است که بتواند هر لحظه بر مبنای شرایط موجود برای حرکت و موفقیت سازمان تصمیم گیری نماید زیرا به علت مشکل شناخت شرایط آینده تصمیم گیری و طرح ریزی بلند مدت، احتمال موفقیت زیاد نخواهد بود (میرسپاسی ،76 :18)

با توجه به مدل الماس لیویت، چهار عنصر اصلی برای سازمان ها متصور است که این چهار عنصر همیشه با هم در ارتباط اند هر کدام از این عناصر تحت تاثیر قرار بگیرد عنصر دیگر را هم تغییر خواهد داد و اگر سازمان ها به دنبال ثبات هستند باید بتوانند بین این عناصر تعامل ایجاد نمایند.

 

مدل الماس لیویت

 

و در راستای این نگرش همانقدر که تکنولوژی بر عواملی نظیر ساختار، منابع انسانی، وظایف و استراتژی تاثیر می گذارد از آنها تاثیر می گیرد که از آن  میان روابط بین دانش فنی (اطلاعات) و سازمان، امری پیچیده و دوسویه است.

بحث  امروزه سازمان های پیشرفته بحث فرآیند گرایی یا مهندسسی مجدد است و it(information technology ) موجد سیستمی است که برای سازمان برتری رقابتی ایجاد مینماید. تافلر این عصر را ( عصر اطلاعات) ، عصردانایی نام می نهد و دانایی را به این صورت تعریف می کند. «دانایی(know/ ledge) اطلاعاتی است که با پردازش بیشتر به گزاره های (stayement) عام تری تبدیل شده باشد » (تافلر ، 1379:35)

عصر دانایی (دانش) موجب تغییر بزرگی در ساختارهای شغلی و زندگی (بشر ) است. آن چنان تغییر بزر گی که از آن می توان به جابجایی در پارادایم یاد کرد.( بوچارد ، (2862:81))

آلوین تافلر در کتاب تغییر ماهیت قدرت، دانش (دانایی) را کیمیایی نام می نهد که به مثابه جانشین نهایی زر و زور محسوب و نقش همیشگی را بازی خواهد کرد،

« دانش که اصولا پایان ناپذیر است جانشین نهایی به شمار می رود و از آنجایی که نیاز به مواد خام، نیروی کار، زمان، مکان و سرمایه را کاهش می دهد به منبع اقتصاد پیشرفته مبدل می گردد و وقتی که چنین امری رخ می دهد ارزش آن بالا می رود و به همین دلیل چنان که مشاهده می شود نبرد اطلاعات یعنی مبارزه برای کنترل دانش همه جا را فرا گرفته است(تافلر، 70: 163)

در عصر دانایی سازمان به منزله  موجود زنده، خود سازنده، خود کنترل، خود مصحح، سلسله مراتبی و منعطف است.

خصوصیات سازمان مبتنی بر فن آوری اطلاعات چیست ؟

1- فناوری اطلاعات، ذهنیت گسترش نظارت را از بین می برد. حالا یک مدیر می تواند با بهره گیری از دستگاه های الکترونیکی با زیر دستان خود در ارتباط بوده و بر تعداد زیادی از آنها نظارت داشته باشد.

2- مدیریت ماتریسی و گروه های کاری موقت

3- فناوری و نه مشاوران بیشتر . تکنولوژی می تواند مدیر را در اجرای وظایفش یاری برساند.

4- تفویض اختیار ، یا غیر متمرکز ساختن تصمیم گیری

5- اصلاح فرآیند و حرکت به سوی سیستم به موقع ( Tust – in- Time)

6- ارتباط با مشتریان مخاطبین به صورت لحظه ای ( ارتباطات الکترونیکی ) و...

زیر ساخت سازمان های مبتنی بر IT (information technology)

1- سیستم تحلیل گر روزمره

مدیران امروزی ،توانایی مالی تقبل هزینه ها ، اشتباهات و کمبود اطلاعات را که با اجرای سنتی نمایند تحلیل همراه است را ندارند.

2- ایجاد ایستگاه های کاری رایانه ای برای مدیران و کارمندان و آشنایی با نرم افزارهای مدیریت پایه    ریز پردازنده ­ها ، گرافیک ، برقراری ارتباط گروهی ، پیوند با شبکه های همگانی داخلی و خارجی و...

3- قابلیت ایجاد شبکه های داخلی و خارجی که در آن رایانه های متعدد برای استفاده از کاربران به فراهم آوردن برنامه ها و اطلاعات می پردازند و کاربران با اتصال به شبکه  و ارتباط با یکدیگر می تواند به اطلاعات سازمانی خود بر روی یک سرور دسترسی داشته باشد و با تامین کنندگان (برنامه سازان) و مصرف کنندگان (مخاطبین) در  ارتباط باشند.

4-  بازیابی اطلاعات و توانایی های تحلیلی

مدیران و کارکنان می توانند به انواع نظام های پشتیبانی از تصمیم ها، نظام های اطلاعاتی اجرایی، آمارو اطلاعات و ارتباط با خدمات خارجی مجهز باشند که موارد مزبور محیط رقابت آمیز را فراهم خواهد آورد.

اساس تکنولوژی  اطلاعات (It) و دانش فنی ناشی از فعالیت های R&D(تحقیق و توسعه)

می باشد که ایده های جدید را در خود پرورانده و تبدیل به فن آوری می نماید .(Researchand) (Development) R&D یعنی باورندن قدرت و جرئت علمی ، با منویات که چندین سال پیش مقام معظم رهبری بحث جدیدی را با عنوان جنبش نرم افزاری (تولید فکر ، علم ) مطرح فرمودند و جامعه علمی کشور را به حرکتی بنیادین برای تولید فکر و علم فرا خواندند و عامل ترقی و ایجاد جامعه دانایی را تحقیقات علمی ، نو اندیش و خود باوری مطرح کردند.در تطابق است.

جنبش نرم افزاری یعنی یک حرکت اجتماعی برای ایجاد تحول مثبت در روند تولید فکر ، علم و نظریه پردازی به منظر بر پا ساختن تمدنی براساس مبانی حقیقت محور، و در جهت اهداف و آرمان های اصیل انسانی (مصباح،(1383:10))

جنبش نرم افزاری اشاره به یک حرکت فراگیر و نافذ اطلاعاتی است که گوشه گوشه زندگی ما را پوشش می دهد و ما باید به هوش باشیم که نظام ارزشی و مولفه های فرهنگ دینی خودمان را در این طلاطم اطلاعاتی محافظت و پشتیبانی کنمیم (شاملو، (83:23))

نرم افزار به اصطلاح خاص به اطلاعات رایانه ای اطلاق می شود اما به معنای گسترده تر به معنای دانش(Knowledge) به کار می رود ...که می خواهد  در ابعاد نرم افزاری حرفی داشته باشد و دیگران حرفش را بخرند . پیش نیاز آن دقت در تولید انبوه و کیفی سخت افزار است که همان تکنولوژی و صنعت است.(شاملو،(83:30))

جنبش نرم افزاری می تواند به ساحت های مختلفی وابسته باشد می تواند تحلیل جامعه شناختی /مردم شناختی /روان شناسی اجتماعی ، علوم ارتباطات، فناوری اطلاعات داشته باشد.(شاملو،(83:22))
و جامعه ای به بلوغ فنی ( و نرم افزاری ) خواهد رسید که در زمینه R&D سرمایه گذاری کرده و قدرت علمی  و جرئت علمی را در خود بارور کند .

امروزه مفهوم توسعه R&D و مدیریت برنایی باواژه های زیر مترادف است.

-    انسان معنوی

برخی از پیش فرضه ای جنبش نرم افزاری در حوزه دین آن است که هر انسانی در برابر خداوند تعالی مکلف است یعنی برای رسیدن به کمال نهایی و قرب پروردگار که هدف نهایی خلقت است باید اعمالی را در ارتباط با خالق خود ، دیگران و طبیعت انجام دهد و از برخی رفتارها پرهیز کند این باید و نباید ها تکلیف نام دارد (مصباح ،(83:15))
-  از بی بردن فاصله تاریخی در سیر تحول مدلهای توسعه ملی و سازمانی

-     نظامات زنده و هوشمند از دستی به مکانیزه و از مکانیزه به زنده – شبیه سازی

-     خلق ریاضیات جدید فراکتالی برای اندازه گیری واقعیات و حقایق

-      با ا یجاد ریاضیات جدید و خاص اندازه گیری واقعیات ( ریاضیات فراکتالها ) کم کم ریاضیات اقلیدسی به فراموشی سپرده می شود و دانشمندان توانستند با تبدیل اعداد به تصاویر ، جاذبه های بیگانه را به زیباترین شکل نمایش دهند(اسستی ،2002:7)

-      تغییر حیطه عمل تمامی علوم از رواب خطی به غیر خطی و تمرکز بر نقاط مرزی

-      نظام های هوش مصنوعی

-     ( سیستم خبره، ربات، سیستم های تصویری، سیستم پردازش زبان طبیعی سیستم های یادگیرنده ، شبکه های عصبی ، استفاده از منطق فازی و ...)

-     خروجی های فراوان یا سنوژی در نظام های جدید (سازمان های دیجیتال)

-      سازماندهی و ساختاردهی بر اساس گروه های تخصصی

-      از بین رفتن زمان در ترانزیت ، عدم کارایی برنامه ریزی قطعی بلند مدت

نقش صدا و سیما در عملیاتی کردن جنبش نرم افزاری مدل مدیریت بردانایی

-     زمینه سازی برای تضارب منطقی آراء و عقول در مسیر سازنده و مبتین بر چارچوب بالندگی اندیشه معنوی

-     تبیین چرایی نهضت نرم افزاری و نیز تشریح آثار زیان بار و حتی شاید غیر قابل جبران کوتاهی و بی توجهی نسبت به آن

-     تاکید بر ضرورت گسترش نهضت نرم افزاری در همه رشته های نظری، علمی و حتی علوم پایه وکاربردی به ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

-     کانالیزه کردن تشریح و تبیین چگونگی انجام رقابت و مصاف ایده ها و اندیشه ها در چارچوب منطق، اخلاق و در جهت رشد و کمال انسانی و اسلامی جامعه (تحقیقات و برنامه ریزی ،83 : 8 و 9)

منابع :

1- میرسپاسی ، ناصر،مدیریت منابع  انسانی و روابط کار ، شروین ،1376.

2- لاودن کنت سی، نظامهای اطلاعات  مدیریت ، سازمان و فن آوری ، م، عبدالر ضا رضایی نژآد، موسسه خدماتی رسا،1382.

3- تافلر آلوین ، جابجایی در قدرت ، م شهین دوخت خوارزمی، نشر علم ، 1379.

4- صرافی زادده ، اصغر، سیستم های اطلاعات مدیریت، میر،1381.

5- مصباح علی، فنایی محمد، شاملی عباسعلی ،مجله معرفت ،9 الی 21 / 1383، 76.

6- تافلر آلوین ، تغییر ماهیت قدرت ، م شاهرخ بهار ، نشر کتاب 1370.

7- صرافی زاده ، اصغر، تکنولوژی اطلاعات در سازمانها، میر ،1383.

8- لوکالس، سازمانهای تکنولوژی محور_(t_FORMONGANIZITION)

9- پریکار، هال ، مدیریت بر دانایی

10- ریچارد اسکات ، سازمانها سیستم های طبیعی و عقلایی

11- رالف دی استی ، مدیریت برناشناخته ها.

12- ابوطالبی محمد مسعود، پژوهش و سنجش ،20 ، 1381 ، 32.

13- عظیمی، حسین ، راهبرد، 166، 1382، 30.

14- بوچارد، دیوید ، همشهری ، 1381، 2862.

15- جمعی از دانشجویان کارشناسی ارشد ، طراحی و ایجاد سازه های متناسب با عصر اطلاعات،1382.

16      تحقیقات و برنامه ریزی ، اهداف ، محورها و سیاست های تولید ، تامین و پخش برنامه سازمان صدا و سیما ،1383.

* مقاله مربوط به چندین سال گذشته برای یک نشریه تخصصی تهیه شده است و ممکن است برخی اطلاعات آن بروز نباشد.

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.